litwatravel.pl

Blog tematyczny o podróżach, transporcie i zdrowiu.

Lifestyle

Jak bezpiecznie stosować olejek przyspieszający opalanie?

Jak bezpiecznie stosować olejek przyspieszający opalanie?

Każdy marzy o pięknej, złocistej opaleniźnie, która według wielu wyszczupla optycznie, a także dodaje atrakcyjności. Ten pogląd pewnie bierze się z tego, że nasza skóra z natury jest blada, dlatego tę muśniętą słońcem uważamy za piękniejszą. Proces opalania czasami jest mozolny, jednak okazuje się, że można go przyspieszyć. Jak bezpiecznie stosować olejek przyspieszający opalanie?

Olejek przyspieszający opalanie – co to za produkt? 

Wiele osób zastanawia się, jak działa olejek przyśpieszający opalanie? Otóż zawiera on wyciągi roślinne, które aktywują produkcję melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry.  Jego produkcja jest mechanizmem obronnym skóry na kontakt z wysoką temperaturą i promieniowaniem UV. Olejki przyspieszające opalanie zawierają pochodne tyrazynazy, czyli aminokwasu, który bierze udział w procesie melanogenezy. Ponadto można w nich znaleźć masło kakaowe, olejek karotenowy albo z orzecha włoskiego. Olejek przyspieszający opalanie zawiera ochronę UV, jednak w minimalnym stopniu, stąd nie może być stosowany bez dodatkowej ochrony. Wiemy z licznych badań, że bez odpowiedniej ochrony promieniowanie UV przenika barierę skórną i czyni wiele spustoszenia. Brak ochrony może też prowadzić do raka skóry. Za bezpieczny czas ekspozycji na słońcu uważa się 15 minut. Zatem każdorazowo przed wyjściem z domu na dłużej czy plażowaniem bądź zwiedzaniem miasta na urlopie trzeba zaaplikować krem z filtrem. Nie można tego robić zbyt późno. Aby produkt mógł dobrze się wchłonąć należy go wmasować w skórę 30 minut przed wyjściem.     

Jak bezpiecznie aplikować na skórę olejek przyspieszający opalanie? 

Stosowanie olejku przyspieszającego opalanie może być nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne, pod warunkiem, że stosujecie się do zaleceń producenta produktu. Olejek do opalania można zastosować dopiero po użyciu kremu z filtrem UV, odpowiedniego dla karnacji skóry i jego wchłonięciu. Zatem co najmniej 30 minut po aplikacji kremu z filtrem. Należy pamiętać, że krem z filtrem trzeba stosować do 2-3 godziny i nakładać dość grubą warstwą. Po wchłonięciu można wtedy ponownie zastosować olejek przyspieszający opalanie.       

ABC bezpiecznego opalania – to musicie wiedzieć! 

Choć stosowanie kremów z filtrem UV zmniejsza szkodliwe oddziaływanie promieniowania UV, to jednak trzeba wiedzieć, że żaden krem z filtrem UV nie chroni w 100%. W przypadku kremu z filtrem SPF 50+ ochrona przed UVB według badań wynosi ok. 98%. Z kolei stosując krem z filtrem SPF 25 można liczyć na ochronę rzędu 96%, co wystarcza do codziennego stosowania. Jeśli jednak zamierzacie na słońcu spędzić więcej czasu, sięgnijcie po krem z wyższym filtrem, czy nawet tym najwyższym. Choć opalanie skóry przebiegać będzie wolniej, to melanogeneza może zostać aktywowana przez zastosowanie dodatkowo olejku przyspieszającego opalanie. Krem z filtrem należy nakładać zawsze po kąpieli wodnej czy to w morzu czy w basenie, jeśli przebywa się na zewnątrz. Oczywiście zarówno w przypadku słonej, jak i chlorowanej wody najlepiej wziąć prysznic i wytrzeć skórę przed aplikacją kremu. Nie należy suszyć skóry na słońcu, gdyż woda działa na słońce niczym soczewka i przyciąga szkodliwe promieniowanie. Zawsze zatem należy wytrzeć się w ręcznik, a później zaaplikować krem i po pewnym czasie przyspieszacz do opalania. Należy zadbać o ochronę skóry głowy i zawsze nosić nakrycie głowy, a także ochronę oczu, czyli okulary przeciwsłoneczne. Przebywanie na słońcu w czasie gdy najsilniej operuje przez dłuższy czas może prowadzić do udaru, dlatego od 12 do 15 warto unikać ekspozycji na słońce i przebywać w cieniu, gdzie promieniowanie także działa i ochrona przeciwsłoneczna jest potrzebna.         

Materiał zewnętrzny

Udostępnij