litwatravel.pl

Blog tematyczny o podróżach, transporcie i zdrowiu.

Zdrowie

Co nam daje aktywność fizyczna?

Co nam daje aktywność fizyczna?

Wiele mówi się o tym, że ruch to zdrowie, ale nadal wiele osób o tym zapomina lub bagatelizuje ten fakt. Aktywność fizyczna jest naturalną potrzebą fizjologiczną każdego człowieka. Nawet jeśli ktoś ma jakieś ograniczenia ruchowe, to nadal istnieje wiele sposobów na pozostanie w dobrej formie. Najważniejsze jest to, aby nie szukać wymówek. Trzeba zacząć się ruszać. Nie ma nawet konieczności kupowania specjalnych ubrań, butów, sprzętu. Regularna aktywność fizyczna jest kluczem do sukcesu.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • wpływ aktywności fizycznej na zdrowie
  • dlaczego ruch to zdrowie?
  • co przemawia za bycie aktywnym fizycznie?

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie

Wiele osób nawet nie wie, co nam daje aktywność fizyczna, dlatego czas poznać korzyści płynące z regularnego ruszania się. Nie trzeba kupować karnetu na siłownię ani zapisywać się na zajęcia fitness. Nie ma nawet konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Ćwiczyć można w dowolnym momencie i miejscu, bez żadnego sprzętu, z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała. Chodzenie również jest całkowicie darmowe, podobnie jak tańczenie, skakanie, bieganie. Wystarczy wygodnie się ubrać i można przystąpić do działania. Oczywiście warto wprowadzić różnorodność, próbować nowych rzeczy. Aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na sferę psychofizyczną. Poprawia wygląd sylwetki i nastrój. Podczas ruchu produkowane są hormony szczęścia.

Dlaczego ruch to zdrowie?

Uprawianie sportu przyczynia się do usprawnienia przepływu krwi. Oznacza to, że komórki zostają lepiej dotlenione i odżywione. Kolejną korzyścią jest zwiększenie sprawności mózgu. Wiele osób nawet nie wie, ale ruch pobudza produkcję komórek nerwowych, które wpływają oczywiście na funkcje poznawcze. Kolejną korzyścią będzie podniesienie samooceny. Wynika to głównie z tego, że aktywność fizyczna poprawia wygląd sylwetki. Sprzyja zachowaniu smukłej figury, ułatwia zmniejszenie masy ciała. Jako że nastrój także się poprawia, to można liczyć na większe zadowolenie z życia. Osoby, które nie stronią od ruchu, są bardziej gibkie. Ciało staje się elastyczniejsze, można liczyć na wzmocnienie mięśni. Poprawia się ogólna sprawność i wytrzymałość organizmu.

Co przemawia za bycie aktywnym fizycznie?

Jeśli ktoś chce wpłynąć korzystnie na swoją psychikę, to powinien prowadzić aktywny tryb życia. Wzmożona produkcja hormonów szczęścia przeciwdziała stanom lękowym, redukuje stres, niweluje napięcie nerwowe. Oczywiście zbyt intensywne treningi mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Należy zachować umiar. Zbyt dużo wysiłku fizycznego to niestety prosta droga do zwiększenia poziomu stresu. Warto uprawiać sport, bo wzmacnia to układ odpornościowy. Można wobec tego liczyć na mniejszą podatność na chorobotwórcze drobnoustroje. Jeśli ktoś chce w naturalny sposób usprawnić swój system immunologiczny i uchronić się przed infekcjami, powinien być aktywny fizycznie. Działa to również przeciwstarzeniowo. Wysiłek fizyczny poprawia sen, funkcjonowanie stawów. Osoby chcące zachować młodzieńczy wygląd powinny pomyśleć o zwiększeniu aktywności fizycznej. Dodatkową korzyścią będzie poprawienie napięcia skóry i wyrównanie jej kolorytu. Stanie się ona bardziej elastyczna i promienna.

Udostępnij