litwatravel.pl

Blog tematyczny o podróżach, transporcie i zdrowiu.

Podróże

Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport?

Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport?

Bułgaria jest położona nad Morzem Czarnym, które corocznie przyciąga wielu turystów nie tylko z Polski, ale też z Niemiec i pozostałych części świata. Pogoda jest zachęcająca, a latem rzadko zdarzają się deszczowe czy chłodne dni. Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport? Jaka waluta w Bułgarii obowiązuje? Co kupić w Bułgarii i czy jest tam drogo?

Bułgaria na wakacje i nie tylko

Choć Bułgaria kojarzy się z ciepłą wodą w morzu i plażowaniem, to jest tam również wiele atrakcji, które można zwiedzić. Najczęściej jest to cel podróży w okresie letnim, aby wypocząć nad morzem. Jednak można wybrać się także inną porą roku, aby zobaczyć na przykład stolicę, która ma wiele do zaoferowania. Można też wybrać się do kurortu Bansko, który znajduje się w południowo-zachodniej części kraju. To idealnie miejsce dla osób, które lubią się wspinać i kochają góry. Szczególnie zimową porą warto tam pojechać, aby znaleźć idealne warunki na narty.

Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport?

W roku 2007 Bułgaria wstąpiła do Unii Europejskiej, jednak nie jest w strefie Schengen. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy do Bułgarii potrzebny jest paszport? Otóż nie ma konieczności posiadania paszportu, choć oczywiście jest on dokumentem, który uprawnia do przekroczenia granicy. Wystarczy dowód osobisty, który musi być ważny przynajmniej przez 90 dni od daty wjazdu na teren kraju.

Jaka waluta w Bułgarii obowiązuje?

W Bułgarii posługuje się lewem bułgarskim, który z łatwością można przeliczyć na złotówki. Jeden lew to około 2,5 złotego w zależności od kursu. Wyjeżdżając do Bułgarii, warto wymienić gotówkę w Polsce. Jeśli ktoś chce to zrobić już na miejscu, to powinien wybrać kantory i zwracać uwagę na oszustów. Niestety zdarza się, że turyści są oszukiwani przez zastosowanie gorszego przelicznika. Na terenie Bułgarii w miejscowościach turystycznych można również w wielu miejscach płacić w euro. Oczywiście akceptowane są też karty płatnicze.

Co przywieźć z Bułgarii?

Większość osób wyjeżdżając na urlop, przywozi jakieś pamiątki. Co kupić w Bułgarii? Jest kilka produktów, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Przede wszystkim różne alkohole są chętnie kupowane, gdyż wybór jest duży, a ceny dość niskie. Dużym powodzeniem cieszą się skórzane wyroby. Panie chętnie kupują rękawiczki, a panowie kurtki. W Bułgarii jest wiele punktów, w których można kupić rękodzieło. Różnego rodzaju kubeczki, dzwonki, miseczki wyglądają naprawdę nietuzinkowo i mogą być świetnym prezentem dla bliskiej osoby. Nie wolno zapomnieć o kosmetykach różanych. Te z pewnością zadowolą każdą kobietę.

Czy w Bułgarii jest drogo?

Już wcześniej zostało wspomniane, że ceny w Bułgarii są dość atrakcyjne. W niektórych miejscach są bardzo zbliżone do polskich, a czasami można kupić wiele produktów taniej. Za obiad w restauracji zapłacić trzeba około 40 złotych, co nie jest wygórowaną kwotą. Nie trzeba się obawiać wieczoru w klubie czy w barze, bo ceny drinków i różnych alkoholi są dość niskie w porównaniu do polskich realiów. Sama podróż również nie jest kosztowna, a także szeroka baza noclegowa zapewnia zakwaterowanie w pokojach o różnych standardach i cenach.

Udostępnij