litwatravel.pl

Blog tematyczny o podróżach, transporcie i zdrowiu.

Zdrowie

Jakie dają zaburzenia lękowe objawy?

Jakie dają zaburzenia lękowe objawy?

U niektórych osób mogą pojawić się zaburzenia lękowe. Objawy większości z nich są bardzo do siebie podobne. Wiążą się z odczuwaniem silnego zagrożenia, co niestety ma związek z silnym stresem i wystąpieniem szeregu innych powikłań. Wrażenie bycia w niebezpieczeństwie przez długi czas zaczyna mocno obniżać jakość życia. Zaburzenia lękowe wymagają leczenia. Czasem wystarczająca jest terapia z psychologiem, innym razem konieczne staje się wdrożenie leczenia farmakologicznego. Wyróżnia się wiele typów zaburzeń lękowych.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • z czego wynikają zaburzenia lękowe?
  • zaburzenia lękowe objawy – jakie występują?
  • w jaki sposób leczy się zaburzenia lękowe?

Z czego wynikają zaburzenia?

Przyczyn zaburzeń lękowych może być wiele. Na ich wystąpienie ma wpływ mnóstwo czynników. Nierzadko źródłem problemów stają się jakieś przeżycie z okresu dzieciństwa. Oczywiście u niektórych osób rozmaite fobie uzewnętrzniają się dopiero w życiu dorosłym. Zaburzenia natury psychicznej mogą mieć podłoże w nieprawidłowej sytuacji rodzinnej, zawodowej lub finansowej. Naturalne jest to, że ktoś się czegoś boi, odczuwa negatywne emocje. Jeżeli jednak lęki są irracjonalne, to należy poszukać pomocy u specjalisty. U niektórych za wystąpienie zaburzeń odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Nie można jednak niczego stwierdzić bez przeprowadzenia wywiadu lekarskiego i odpowiednich testów. Są niezbędne do postawienia diagnozy.

Zaburzenia lękowe objawy – jakie występują?

Wyróżnia się wiele rodzajów zaburzeń lękowych. Niektóre z nich bardzo często mają podobne objawy. Można poznać je po ciągłym zamartwianiu się, odczuwaniu permanentnego uczucia niepokoju. Choremu trudno się uspokoić, nie potrafi się zrelaksować. Czuje się przytłoczony. Może wystąpić nawet przerażenie, panika. Natłok negatywnych myśli w głowie tylko potęguje lęki. Osoba z zaburzeniami lękowymi doświadcza szeregu nieprzyjemnych stanów. Powracają do niej traumatyczne wspomnienia, zmaga się z koszmarami. Bardzo często przy zaburzeniach lękowych pojawiają się dolegliwości ze strony układu krążenia pokarmowego i oddechowego. Pacjent zmaga się z szeregiem objawów somatycznych. Przy lęku uogólnionym mogą wystąpić zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, pocenie się, napięcie mięśniowe, drżenie ciała, bezradność. Chory czuje, jakby miało zaraz wydarzyć się coś złego.

W jaki sposób leczyć zaburzenia lękowe?

Obecnie jest wiele metod leczenia zaburzeń lękowych. Istotne staje się indywidualne podejście. Terapię dopasowuje się do pacjenta, rodzaju konkretnego zaburzenia i towarzyszących mu objawów. Kluczowe stają się metody psychologiczne. Bardzo często wykorzystywana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Czasem trzeba także wdrożyć farmakoterapię. Ma to szczególne znaczenie, jeśli dojdzie do nasilenia objawów i trudności w codziennym życiu. Dużą popularnością w leczeniu zaburzeń lękowych cieszą się leki przeciwdepresyjne o działaniu przeciw lękowym. Stosuje się również leki z grupy benzodiazepin. W ich przypadku leczenie trwa relatywnie krótko, bo maksymalnie kilka tygodni. Z kolei leki przeciwdepresyjne mogą być stosowane przez długi czas. Nie powinno się ich odstawiać od razu ani bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Bardzo pomagają również rozmaite techniki relaksacyjne. Należy unikać rozmaitych używek, prowadzić zdrowy tryb życia.

Udostępnij