litwatravel.pl

Blog tematyczny o podróżach, transporcie i zdrowiu.

Lifestyle

Co to jest numer IBAN?

Co to jest numer IBAN?

Obecnie wiele osób robi zakupy przez Internet, co wiąże się z wieloma korzyściami. Wszystko można załatwić zdalnie w dowolnym miejscu i momencie. Wykonanie przelewu online zajmuje chwilę i nie ma w tym niczego skomplikowanego. Każdemu kontu bankowemu przypisuje się indywidualny numer, który służy do zidentyfikowania właściciela rachunku.

Co to jest numer IBAN?

Nie każdy wie, co to znaczy IBAN, dlatego warto poczytać nieco więcej na ten temat. Jest to coś szczególnie istotnego dla osób wykonujących przelewy zagraniczne za pośrednictwem płatności elektronicznych. IBAN, czyli międzynarodowy numer rachunku bankowego, umożliwia bezproblemowy transfer środków finansowych na konta bankowe w innych krajach. Można również otrzymywać przelewy od podmiotów zagranicznych na konta polskiej bankowości. Podanie numeru IBAN jest niezwykle istotne, bo dzięki temu pieniądze docierają do właściwej osoby. W przypadku przelewów międzynarodowych staje się to wręcz koniecznością. Można z łatwością płacić za zakupy zrobione w zagranicznym sklepie lub opłacić fakturę za usługi zrealizowane przez podmiot zarejestrowany poza granicami Polski.

Co składa się na numer IBAN?

Na numer IBAN składa się kilkadziesiąt znaków. Konkretna liczba zależy od kraju, dlatego zawsze trzeba sprawdzać to indywidualnie. Na początku podaje się kod kraju, który wskazuje na to, kto odpowiada za prowadzenie rachunku bankowego. Jest także wyszczególniona suma kontrolna całego numeru rachunku. W numerze IBAN nie może zabraknąć również ID instytucji, w której prowadzi się konto. Jest także podane ID konkretnego oddziału bankowego. Dopiero po cyfrze kontrolnej wymienia się ciąg znaków tworzący właściwy numer rachunku klienta. Można poznać go po tym, że składa się z 16 cyfr. W Polsce numer IBAN zawsze ma w sumie 28 znaków. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w innych państwach może mieć on zaledwie 15 znaków lub aż 31. Warto też wiedzieć, że nie trzeba dokonywać żadnych dodatkowych zmian w swoim polskim numerze rachunku bankowego w celu wykonania przelewu zagranicznego. Wystarczające będzie dodanie przed numerem kodu znaku PL. Wskazuje to jednoznacznie na IBAN Polska.

Co warto wiedzieć na temat IBAN?

Jeśli ktoś zastanawia się, czy ten numer IBAN jest prawidłowy, to może szybko to zweryfikować przez Internet. Nie ma w tym niczego skomplikowanego. Jest wiele stron, które udostępniają za darmo narzędzia do automatycznego sprawdzania konkretnego numeru. Samodzielnie również można zweryfikować jego prawidłowość. Najlepiej zacząć od rozpisania go na kod kraju, numer kontrolny, numer rozliczeniowy i numer rachunku klienta. Warto też wiedzieć, że w niektórych przypadkach podanie numeru IBAN będzie niewystarczające. Do wykonania przelewu zagranicznego może być wymagany dodatkowy kod BIC. Chodzi tutaj o kod SWIFT. Przypisuje się do konkretnej instytucji. Każdy bank ma swój własny numer SWIFT, co zmniejsza ryzyko wykonania transferu środków finansowych na błędny rachunek. Jeśli ktoś będzie chciał zrobić przelew zagraniczny bez wpisania numeru IBAN, to nie zostanie on zrealizowany.

Udostępnij