litwatravel.pl

Blog tematyczny o podróżach, transporcie i zdrowiu.

Transport

Loty czarterowe – co to takiego?

Loty czarterowe – co to takiego?

Latanie samolotem jest tak powszechne, że nikt sobie już nie wyobraża życia bez tego środka transportu. Oprócz linii lotniczych oferujących bilety do różnych zakątków świat są jeszcze loty czarterowe. Co to takiego jest? Jak rozpoznać, czy jest to lot czarterowy?

Loty czarterowe – co to takiego?

Lot czarterowy to dodatkowy lot oferowany w razie potrzeby w celu przewozu osób i towarów do miejsca przeznaczenia. W przeciwieństwie do regularnych lotów, które mają ustaloną trasę i stały harmonogram, loty czarterowe obsługiwane tylko w przypadku dużego zapotrzebowania. Najczęściej organizatorzy wycieczek wynajmują miejsca w liniach lotniczych. Odsprzedają bilety lotnicze, w tym hotel i ewentualnie transfer jako pakiety podróży. Oprócz miejsc w samolocie firma wynajmuje również personel lotniczy i serwisowy, aby zapewnić bezpieczny lot. W przypadku gdy dwóch lub więcej operatorów dzieli liczbę miejsc w samolocie, mówi się o czarterze częściowym lub dzielonym.

Lot czarterowy – regulacje prawne

Międzynarodowe prawo lotnicze określa loty czarterowe jako nieregularny ruch lotniczy. Jednak znaczenie lotów czarterowych znacznie się zmieniło od momentu ich wprowadzenia w 1956 r. do chwili obecnej. Tam, gdzie kiedyś istniały sztywne zasady, które odróżniały loty czarterowe od regularnych, obecnie granice są raczej niejasne. Czasami ciężko jest odróżnić, czy dany lot jest czarterowy, czy realizowany przez linie lotnicze.

Różnica pomiędzy lotem czarterowym a regularnym lotem liniowym

Różnica między lotem czarterowym a lotem regularnym polega przede wszystkim na odpowiedzialności, a tym samym na ryzyku lotów. W przypadku regularnych lotów organizowanych i zarządzanych przez same linie lotnicze, odpowiedzialność za czarterowe spoczywa na organizatorze, który wynajął samolot wraz z miejscami siedzącymi i załogą. Ta różnica dla pasażera jest zasadnicza, jeśli chce złożyć reklamację i ubiegać się o odszkodowanie w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu. To samo dotyczy zgubienia bagażu podczas transportu. W przypadku rejsów regularnych odpowiedzialność ponosi linia lotnicza, a w przypadku lotów czarterowych – organizator wycieczek.

Rozkład jazdy lotów czarterowych i regularnych

Istotną różnicą między lotami czarterowymi a lotami regularnymi jest to, że loty regularne odbywają się zgodnie z ustalonym rozkładem lotów. Oznacza to, że loty regularne odbywają się zazwyczaj o określonej godzinie, bez względu na to, czy wszystkie miejsca w samolocie zostały wykupione. W przypadku lotów czarterowych wygląda to nieco inaczej. Ponieważ nie są one stałe, a oferowane tylko w szczycie sezonu, nie są one wymienione w rozkładzie lotów linii lotniczych.

Po czym rozpoznać lot czarterowy?

Aby dowiedzieć się, czy jest to lot regularny, czy czarterowy, należy sprawdzić rozkład lotów danej linii lotniczej. Jeśli lot wraz z numerem lotu są wymienione w planie, jest to regularny lot. Jeśli nie znajdzie się zarezerwowanego lotu w żadnym miejscu w rozkładzie linii lotniczych, będzie to lot czarterowy.

Udostępnij