litwatravel.pl

Blog tematyczny o podróżach, transporcie i zdrowiu.

Zdrowie

Jak odetkać zatkane ucho?

Jak odetkać zatkane ucho?

Zatkane ucho wiąże się z wystąpieniem nieprzyjemnych objawów. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, co odpowiada za taki stan rzeczy. Istotne jest to, aby jak najszybciej odetkać ucho w celu uchronienia się przed szeregiem negatywnych konsekwencji. Czasem wystarczą domowe sposoby, innym razem konieczna staje się interwencja lekarza. Można również wspomóc się różnymi środkami dostępnymi w aptece. Wszystko zależy od źródła problemu.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • z czego wynika zatkane ucho?
  • jak odetkać zatkane ucho?
  • co robić w przypadku zatkanego ucha?

Z czego wynika zatkane ucho?

Uszy są bardzo delikatnym narządem, dlatego należy niezwykle uważać, aby nie dopuścić do ich uszkodzenia. W przypadku zatkania ucha można zaobserwować u siebie rozmaite symptomy. W pierwszej kolejności dochodzi oczywiście do pogorszenia słuchu. Nie można bagatelizować tego problemu i zwlekać z wizytą u specjalisty w przypadku braku poprawy. Jeśli dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia, to nie niezwłoczna stanie się interwencja medyczna. Bardzo często do zatkania ucha dochodzi w wyniku nagromadzenia woskowiny. Jeśli ktoś używa patyczków do uszu, to niestety musi liczyć się z taką sytuacją. Jeżeli dojdzie do wzrostu ciśnienia w zatokach, to również można odczuwać zatkanie ucha, to samo dotyczy jego zapalenia lub obecności w nim płynu.

Jak odetkać zatkane ucho?

Zatkanie ucha wiąże się nie tylko z pogorszeniem słuchu. Często występują również szumy uszne, bóle uszu, świąd, zawroty głowy. Nawet jeśli ktoś ma wrażenie, że coś utkwiło mu w uchu, to nie należy niczego do niego wkładać w celu wyciągnięcia. Jest to prosta droga do pogorszenia swojej sytuacji. Można wepchnąć głębiej drobnoustroje, czop woskowinowy, rozmaite zabrudzenia. Wkładanie palców lub wacików do kanału słuchowego często prowadzi do przebicia błony bębenkowej i innych trwałych uszkodzeń. Lepiej będzie zacząć od zaciskania szczęki, żucia czegoś, ziewania. W odetkaniu ucha pomoże także ich przedmuchanie. W tym celu należy zatkać nos, wziąć głęboki oddech, po czym nadmuchać policzki i delikatnie wydmuchać powietrze przez nos. Wytworzy się ciśnienie, które nierzadko odtyka uszy.

Co robić w przypadku zatkanego ucha?

Jeśli doszło do zatkania uszu, to warto wziąć gorący prysznic przez kwadrans. Para wodna rozrzedza śluz, taki sam efekt uzyska się w przypadku stania z głową pochyloną nad miską z gorącą wodą. Oczywiście trzeba pamiętać o przykryciu jej ręcznikiem. Świetnie sprawdzi się także gorący kompres. W przypadku podejrzenia zatkania ucha przez woskowinę przyda się oliwka, olej mineralny, woda utleniona lub gliceryna. Najlepiej wpuścić wybraną substancję do kanału słuchowego, po czym trzymać pochyloną głowę przez kilkadziesiąt sekund. Ma to na celu rozbicie woskowiny. W aptece dostępne są też gotowe preparaty do rozpuszczania woskowiny. Warto zasięgnąć porady farmaceuty. Najczęściej poleca się krople czyszczące, dzięki którym woskowina zostaje zmiękczona i rozbita, co ułatwia jej wypadnięcie. Oczywiście trzeba stosować je kilka razy dziennie w celu uzyskania pożądanego efektu. Jeżeli w ciągu trzech dni domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, to należy udać się do lekarza.

Udostępnij