litwatravel.pl

Blog tematyczny o podróżach, transporcie i zdrowiu.

Sport

Co ile odbywają się igrzyska olimpijskie?

Co ile odbywają się igrzyska olimpijskie?

Igrzyska olimpijskie od wieków cieszą się ogromną popularnością. Stanowią bardzo widowiskowe wydarzenie. Był nawet pewien okres, w którym zakazano organizowania olimpiady. Igrzyska olimpijskie uznawano dawniej za święto, które trwało aż pięć dni. Wiązały się one ze składaniem ofiar Zeusowi. Niektóre dyscypliny sportowe zachowały się do dzisiaj. Inne odeszły w zapomnienie i były bardzo niebezpieczne. Obecnie na próżno liczyć przykładowo na wyścigi rydwanów. Oczywiście jest szereg innych atrakcji. A zatem, co ile odbywają się igrzyska olimpijskie?

Spis treści:

  • co ile odbywają się igrzyska olimpijskie?
  • gdzie odbywały się igrzyska olimpijskie?
  • co warto wiedzieć na temat igrzysk olimpijskich?

Co ile odbywają się igrzyska olimpijskie?

Igrzyska Olimpijskie odbywają się regularnie, ale nie następuje to każdego roku. Trzeba czekać aż kilka lat, aby móc ponownie oglądać rywalizujących ze sobą sportowców z różnych krajów. Letnie igrzyska olimpijskie odbywają się co 4 lata, dotyczy to także igrzysk zimowych. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego wybrano właśnie taki odstęp czasowy. Warto od razu zaznaczyć, że pierwsze igrzyska miały miejsce w greckiej Olimpii. Następne odbyły się po czterech latach. Olimpiada jest terminem oznaczającym właśnie czteroletni okres. Zgodnie z znalezioną dokumentacją igrzyska olimpijskie były tak ważne, że przerywano nawet prowadzone wojny, aby każdy mógł świętować. Pierwotnie igrzyska olimpijskie były sportem ściśle powiązanym z religią. Organizowano je na cześć Zeusa. Stanowiły niezwykłe wydarzenie w życiu starożytnych Greków.

Gdzie odbywały się igrzyska olimpijskie?

Jeśli kogoś interesuje, gdzie odbywały się igrzyska olimpijskie, to powinien dokładnie sprawdzić całą historię olimpiady. Rozpoczyna się ona oczywiście od starożytnej Grecji. Co cztery lata igrzyska olimpijskie są organizowane w innym miejscu, czyli w różnych krajach na świecie. Zawsze istotne jest to, aby uczciwie ze sobą konkurować w drodze po medal. W czasach nowożytnych po raz pierwszy olimpiada miała miejsce w 1896 roku. Przez te wszystkie lata igrzyska olimpijskie odwołano tylko trzy razy. Przyczynami ich anulowania była pierwsza i druga wojna światowa oraz pandemia covid-19. Za pierwotne dyscypliny olimpijskie uznawano zaprzęgi konne, pięciobój, pankration, boks, zapasy i biegi. Zwycięzca musiał wygrać co najmniej trzy konkurencje, aby uzyskać nagrodę. Miała ona postać wieńca laurowego. Można było także liczyć na niepłacenie podatków.

Co warto wiedzieć na temat igrzysk olimpijskich?

Obecnie wyróżnia się kilkanaście dyscyplin sportowych w przypadku igrzysk olimpijskich i ponad 100 konkurencji. Można spróbować swoich sił w biegach narciarskich, bobsleju, biathlonie, curlingu, hokeju na lodzie, łyżwiarstwie, narciarstwie, saneczkarstwie, szot tracku, skeletonie, skokach narciarskich, snowboardingu. Jak widać, opcji do wyboru jest wiele. Na tym jednak nie koniec. Regularnie odbywają się także olimpiady letnie. Do wyboru są: badminton, boks, gimnastyka artystyczna lub sportowa, golf i wiele innych.

Udostępnij