Ci, którzy latają z miasta do miasta w Europie, zwykle nie spędzają zbyt wiele czasu w powietrzu. Pomimo niewielkiej odległości, samoloty wznoszą się coraz wyżej. Jeszcze dziesięć lat temu podczas lotu można było spojrzeć na kontynent ze znacznie niższej wysokości. W ostatnich latach liczba samolotów w Europie stale wzrastała, a także wysokość się zwiększała. Na jakiej wysokości latają samoloty?
Wysokie latanie to oszczędność kosztów
Im wyższą samolot osiąga wysokość, tym rzadsze jest powietrze. Zjawisko to jest znane wśród alpinistów. Samoloty mogą wykorzystać tę sytuację. Im rzadsze powietrze, tym mniejszy opór. Powoduje to większą prędkość samolotów. Ponadto zużywają one mniej paliwa i generują niższe koszty.
Szacuje się, że 68-tonowy Airbus na wysokości trzech kilometrów zużywa około trzech ton paliwa na godzinę. Jednak jeśli maszyna leci na wysokości 12 kilometrów, zużywa tylko 2,5 tony. Różnica 500 kilogramów na godzinę jest zatem spora.
Na jakiej wysokości latają samoloty?
Samoloty pasażerskie latają zwykle na wysokości od 10 000 do 15 000 metrów nad poziomem morza. Ogólnie rzecz biorąc, w zależności od typu samolotu, wysokość lotu jest podzielona w następujący sposób:
– 50 do 1500 metrów latają śmigłowce, sterowce, paralotnie,
– 1500 do 3000 metrów latają małe samoloty, szybowce, samoloty pasażerskie w kolejce do lądowania,
– 3000 do 5000 metrów odbywa się biznesowy ruch lotniczy,
– 5000 do 10 000 metrów latają samoloty odrzutowe i odbywa się biznesowy ruch lotniczy,
– 10 000 do 15 000 metrów latają samoloty odrzutowe,
– 15 000 do 18 000 metrów latają naddźwiękowe samoloty pasażerskie i niektóre samoloty wojskowe.
Dlaczego samoloty latają na takich wysokościach?
Samolot pasażerski osiąga swoją ostateczną wysokość przelotu zwykle w ciągu pierwszych 10 minut po starcie. Piloci starają się jak najszybciej wznieść się wysoko. Na tej wysokości samoloty zwykle latają nad chmurami. W ten sposób można uniknąć turbulencji. Samoloty mogą wykorzystywać silne wiatry do szybszego lotu. Ponadto, jak już wcześniej zostało wspomniane, opór powietrza na rosnącej wysokości zmniejsza się, a to sprawia, że silniki są bardziej wydajne. Jest to też kwestia bezpieczeństwa. Na dużych wysokościach samoloty pasażerskie przelatują nad całym innym ruchem lotniczym. Jednocześnie pozostaje więcej czasu na rozwiązanie problemu w nagłych wypadkach.
Od czego zależy wybór wysokości lotu?
Przede wszystkim wysokość lotu zależna jest od typu samolotu. Te z napędem odrzutowym zazwyczaj latają wyżej niż z napędem turbośmigłowym. Kolejnym kluczowym aspektem jest prędkość. Samoloty śmigłowe latają wolniej niż na przykład odrzutowce, co oznacza, że brak im wyporności niezbędnej do lotu na dużych wysokościach. Im szybciej samolot leci, tym wyżej się może wznieść. Wybór wysokości lotu zależny jest także od warunków pogodowych. Lecąc nad chmurami, można uniknąć turbulencji. Nie ma też obaw, że natknie się na burzę. Ostatnim czynnikiem jest masa całkowita samolotu. Im jest cięższy, tym niższa może być maksymalna wysokość lotu.